Poradniki
Znajdziesz tu artykuły dotyczące naprawy komputera i serwisu komputerów.

Modernizacja komputera i serwis laptopa w 5 krokach

Dodane 2021-12-07


Modernizacja komputera i serwis laptopa w 5 krokach

Dowiedz się jak możesz rozbudować swój komputer i usprawnić jego działanie.

Obecnie sytuacja na rynku komputerów i laptopów wygląda tak, że brakuje sprzętu z powodu braku dostępnych półprzewodników. Dodatkowo zwiększone zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy związane ze zdalną pracą i nauką powodują braki w sklepach. Nie wspominając o koparkach kryptowalut, które skupują sprzęt gdzie się da.
Niestety obecna sytuacja nie sprzyja. Co gorsza rok 2022 zapowiada się jeszcze gorzej pod tym względem i producenci elektroniki już ogłaszają podwyżki cen sprzętu.

Rozbudowa starego komputera

Powyższe czynniki powodują, że coraz częściej warto rozważyć modernizację starego komputera tak aby sprostał obecnym zadaniom.

Coraz większa liczba uruchamianych aplikacji powoduje, że starsze komputery mogą sobie nie radzić.

Na szczęście w wielu przypadkach mamy możliwość je dostosować do obecnych czasów :)

Jak rozbudować komputer/laptop?

 1. Zwiększenie pamięci RAM pozwoli na niezakłóconą przycięciami pracę systemu operacyjnego.

  Dzieje się tak między innymi dlatego, że systemy operacyjne który były kiedyś np Windows 7,8 mają mniejsze wymagania i mniej "dodatków/narzędzi" które są uruchamiane wtrakcie startu systemu. Dochodzą do tego rosnące potrzeby użytkowników. W momencie kiedy przekroczymy pojemność swojej pamięci RAM dodatkową przestrzeń system uzyskuje dzięki przejściu z dużo szybszej pamięci RAM gdzie transfery danych mierzone są w Gigabitach danych przesyłanych na sekundę na dysk twardy który rozwija prędkości kilkukrotnie niższe. Jest to odczuwalne i komputer przestaje już dobrze współpracować.

  Oprócz ilości pamięci RAM istotna jest też jej prędkość. Można zwiększyć wydajność komputera stosując szybsze kości pamięci z krótszymi czasami dostępu (timings).

 2. Wymiana dysku twardego typu HDD na SSD
  Jest to największy prezent jaki możemy zafundować swojemu poczciwemu PC-towi.
  Skróci to czas uruchamiania i zamykania się systemu oraz wszystkich aplikacji zainstalowanych na nim.
  Pozwoli też nie odczuć aż tak drastycznego spadku wydajności po przekroczeniu potrzebnej ilości RAM opisywanej wyżej.

  Więcej informacji na temat wymiany dysku w komputerze.
 3. Upgrade/Aktualizacja systemu operacyjnego to wygoda i bezpieczeństwo.

  Przede wszystkim każdy system "kiedyś umiera", a raczej Microsoft przestaje udostępniać aktualizacje i dalsze korzystanie z systemu zaczyna sprawiać problemy i być podatnym na ataki z zewnątrz ponieważ nikt już nie łata dziur w systemie, a to może się wiązać z problemami chociażby przy robieniu przelewu online.

  Kolejna kwestia, to sam rozwój systemu, usprawnień i narzędzi, który towarzysz przy zmianie starego systemu na nowy.

  Więcej informacji na temat aktualizacji systemu windows.
 4. Czyszczenie komputera, a konkretnie czyszczenie układu chłodzenia i zmiana pasty termoprzewodzącej na CPU i GPU.
  serwis laptopa, czyszczenie układu chłodzenia
  Do prawidłowej pracy komputera z jego optymalną prędkością działania jest konieczne, aby jego układ chłodzenia był wydajny tak jak go zaprojektowano.
  W przypadku kiedy komputer nie jest regularnie czyszczony i zalega w nim tona kurzu często okazuje się, że komputer działa bardzo wolno albo nawet uniemożliwia uruchomienie aplikacji czy gier.

  Dzieje się tak ponieważ procesory mają zabezpieczenia przeciw przegrzaniu się i obniżają swoje taktowanie tak aby obniżyć swoją temperaturę. W ten sposób wydajność komputera spada, a nie raz kończy się to uszkodzeniem układu graficznego lub procesora. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o czyszczeniu układu chłodzenia.
  naprawa laptopów i serwis
 5. Wymiana procesora (CPU) i karty graficznej (GPU).

  Jeżeli jest to możliwe warto zastosować procesor z jak największą liczbą rdzeni. Obecne systemy operacyjne dobrze współpracują z takimi procesorami i pozwala to bardzo zwiększyć wydajność i wielowątkowość zadań.

  Żeby grać w najnowsze gry często wystarczy wymiana samej karty graficznej w PC, bez konieczności wymiany całego komputera. W laptopie niestety układ graficzny jest wlutowany w płytę główną i raczej nie będzie opłacalna taka modernizacja.

 

Często komputery które w nowości były dostarczane jeszcze z Windows XP po zastosowaniu powyższych ulepszeń potrafią bez problemu "uciągnąć" Windows 11 i wszystkie aplikacje oraz gry.

Zamów serwis


<< Jak zabezpieczyć dane w f...