Poradniki
Znajdziesz tu artykuły dotyczące naprawy komputera i serwisu komputerów.

Jak zabezpieczyć dane w firmie | Backup

Dodane 2019-01-30


Jak zabezpieczyć dane w firmie | Backup

Kopia bezpieczeństwa danych firmowych i sposoby ich zabezpieczenia przed utratą. Piszemy co należy wiedzieć na temat kopii bezpieczeństwa i wykonywaniu backup-u.

Kiedy należy robić kopię danych?

Zazwyczaj problem pojawia się kiedy jest już za późno, bo kwestia bezpieczeństwa danych jest lekceważona w większości małych i średnich firm.

Nie wykonywanie cyklicznie kopii bezpieczeństwa sprawia, że jesteśmy narażeni na utratę istotnych danych na skutek awarii dysku w komputerze lub co ostatnio się nasiliło nieudaną aktualizację systemu windows 10.

Są to czynniki na które nie ma się większego wpływu. Bo przecież nie zmienimy ukochanych “okienek” na linuxa? ;)

Na zmniejszenie ryzyka awarii dysku też są sposoby.

awaria dysku twardego

Jak zmniejszyć ryzyko utraty danych z dysku komputera W celu minimalizacji ryzyka utraty danych należy przede wszystkim przechowywać kopię danych w minimum 2 miejscach (dwa osobne dyski, komputery, chmura).

Pozwoli to na skopiowanie potrzebnych danych z drugiego źródła na nowy dysk lub po przywróceniu systemu operacyjnego.

Jakie dane zabezpieczyć?

Każda firma dysponuje bazą klientów zazwyczaj w postaci książki adresowej e-mail do klientów.

To zazwyczaj dane które zbiera się od początku istnienia firmy i ich utrata może poważnie utrudnić kontakt z klientami.

Wiadomości email również są bardzo istotne z uwagi na zawarte tam informacje do których możemy chcieć kiedyś wrócić.

Faktury to dokumenty które koniecznie muszą być zabezpieczone ponieważ firma ma obowiązek ich przechowywania w razie kontroli.

Dane w postaci plików, zdjęć, projektów wykonanych dla klientów również są bardzo ważne i ich utrata może wiązać się ze stratami finansowymi firmy.

Robienie kopii danych jest gwarancją bezpieczeństwa

Najpewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy świadczącej usługi informatyczne która przeanalizuje przepływ danych w firmie i opracuje strategię zabezpieczenia danych i ich przywrócenia po awarii.

Daje to pewność, że kopia danych będzie wykonywana cyklicznie na inne urządzenie dostępne w firmowej sieci lub wysłana do chmury.

Można również samemu zatroszczyć się o tworzenie kopii ale należy pamiętać o następujących krokach:

Ustalenie jakie dane muszą być zabezpieczone i w jaki sposób

jakie dane zabezpieczyć

Rodzaj danych w wielu firmach się powiela i sprowadza się zazwyczaj do poczty email z książką adresową, faktur i plików.

Kopia może być nadpisywana co pewien okres czasu aktualnymi danymi. Na rynku są dostępne programy które pozwalają na tworzenie kopii przyrostowej, czyli takiej do której “dokleja się” nową porcję danych które chcemy zabezpieczyć.

Jak często wykonywać back-up?

To jak często powinniśmy robić kopię zależy od konkretnego przypadku. Wykonywanie kopii za rzadko może spowodować, że część danych się utraci i konieczne będzie ich odtwarzanie lub próba odzyskania danych w serwisie komputerowym.

Kopia raz na tydzień

Załóżmy, że kopia jest wykonywana raz w tygodniu w piątki. A do awarii dojdzie w czwartek. Okaże się, że wszystko co było zapisane na komputerze od wykonanej kopii z piątku do czwartku zostało utracone. Mamy tylko/aż dane które zostały zabezpieczone do piątku.

Za częste kopie bezpieczeństwa

Trzeba pamiętać, że wykonanie kopii codziennie jest najpewniejszym zabezpieczeniem, bo w najgorszym wypadku utracone dane są maksymalnie z jednego dnia w którym powstała awaria. Wymaga jednak najwięcej przestrzeni dyskowej jeżeli kopie z każdego dnia tygodnia byłyby zapisywane osobno.

Aby zmniejszyć ilość potrzebnego miejsca na dysku należy tak ustawić kopię, aby nowa kopia nadpisywała starą lub najstarszą z np 3 kopii. Daje to możliwość przywrócenia danych z 3 niezależnych kopii zrobionych dzień po dniu.

 

Zabezpiecz swoje firmowe dane przy pomocy sprawdzonych narzędzi.

Licencja na 1 stanowisko już od 49 zł. Brutto miesięcznie.

Usługa zawiera darmową konsultację, konfigurację, oraz stały dozór nad procesem wykonywania kopii bezpieczeństwa w firmie.

Zamów 727 727 001

 

Jesteśmy Partnerem

oprogramowanie do backupu


<< Nowy sposób hackerów na z... Modernizacja komputera i... >>