Poradniki
Znajdziesz tu artykuły dotyczące naprawy komputera i serwisu komputerów.

Czyszczenie komputera z kurzu w układzie chłodzenia

Dodane 2018-03-15


Czyszczenie komputera z kurzu w układzie chłodzenia

Zalegający kurz w układzie chłodzenia z czasem skutecznie zablokuje swobodny przepływ powietrza i układ chłodzenia przestaje odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz obudowy komputera.

Idzie wiosna, więc czas zrzucić kożuszek…

Problem dotyczy zarówno komputerów stacjonarnych jak i laptopów, ale to te drugie są bardziej wrażliwe i już po 1-2 latach użytkowania układ chłodzenia potrafi się “zapchać”.

Zasada działania chłodzenia w komputerze

Bez względu na to, czy to komputer stacjonarny, laptop, tablet lub telefon każde z tych urządzeń jest zasilane prądem elektrycznym generując przy tym sporą ilość ciepła (im większa moc obliczeniowa, tym więcej ciepła emituje). Oczywiście najwięcej ciepła generują procesory CPU i GPU.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje chłodzenia tych elementów:

  • chłodzenie pasywne
  • chłodzenie aktywne
  • chłodzenie cieczą

Chłodzenie pasywne

pasywne chłodzenie karty graficznej

Chłodzenie pasywne nie posiada żadnych elementów ruchomych np wiatraków itp. Stosowane jest głównie w tabletach i smartphon-ach z uwagi na małe zużycie energii elektrycznej. Są w stanie poradzić sobie z nadmiarem ciepła odprowadzając je przez obudowę. W przypadku komputerów typu “MEDIA CENTER”, które służą głównie do odtwarzania filmów lub muzyki stosuje się radiatory typu heat-pipe. Są one dosyć dużych gabarytów, bo muszą swoją powierzchnią odprowadzić całe ciepło bez pomocy wentylatora. Działają na podobnej zasadzie jak kaloryfer w domu. W środku miedzianych rurek jest czynnik, który paruje w momencie gdy temperatura rośnie i skrapla się gdy temperatura spada. Zaletą jest kompletna cisza i optymalne warunki pracy podzespołów komputera. Często takie chłodzenie jest wspomagane przez wolnoobrotowy wentylator w obudowie, który ma za zadanie odprowadzić gorące powietrze z obudowy komputera i nie generować przy tym hałasu.

Chłodzenie aktywne

klasyczny wentylator na radiatorze skutecznie chłodzi procesor

Chłodzenie aktywne jest najstarszym i zarazem najtańszym typem chłodzenia podzespołów komputera. Polega na umieszczeniu wentylatora na niewielkich rozmiarów radiatorze i schładzanie go strumieniem powietrza lub odprowadzanie ciepła z radiatora w głąb obudowy. Wszystko zależy w którą stronę kręci się wentylator. Z doświadczenia polecam wysysanie ciepłego powietrza przez wentylator – jest wydajniejsze.

W chłodzeniu aktywnym nowością są obracające się radiatory.

wirujący radiator procesora

obracający się radiator procesora

Chłodzenie cieczą, to najbardziej efektywny system chłodzenia komputera. Niestety jest również najdroższy i skomplikowany. Stwarza również zagrożenie zwarcia podczas wycieku płynu chłodzącego. Jeżeli szukasz wydajnego chłodzenia do gamingowego komputera po overclockingu i cena nie gra roli, to ten system chłodzenia nie ma sobie równych w domowych warunkach (ciekły azot nie nadaje się do codziennego użytku dlatego go sobie pominiemy).

chłodzenie wodne CPU i 2XGPU połączonych w CrossFire

W skład chłodzenia cieczą wchodzą:

  • pompa wody
  • chłodnica
  • blok wodny na CPU
  • blok wodny na GPU
  • przewody i króćce do stworzenia szczelnego obiegu zamkniętego

 

Ciecz która krąży w układzie odbiera ciepło przepływając przez bloki wodne umieszczone na najcieplejszych elementach komputera i transportowane jest do chłodnicy poprzez pompkę, która tłoczy ciecz do chłodnicy. Na chłodnicy zazwyczaj znajdują się wentylatory, które pomagają szybko schłodzić ciesz. Schłodzony czynnik z powrotem trafia do bloków wodnych i tak w kółko.

kurz powoduje brak przepływu powietrza przez chłodnicę

Dzisiejsze procesory są tak energooszczędne, że stosowanie ogromnych radiatorów, czy chłodzenia cieczą nie ma większego sensu.

Objawy przegrzewającego się komputera

Początkowo komputer, który ma problem z odprowadzaniem ciepła zaczyna być głośniejszy. Wiatrak już nie kręci się, że ledwo go słychać, lecz wkręca się na najwyższe obroty wydając przy tym głośne dźwięki. Oprócz hałasującego wentylatora może się okazać, że podczas wykonywania pewnych czynności na komputerze jak np odtwarzanie filmu powoduje zawieszanie się komputera lub nawet samoczynne resetowanie się. Może to uszkodzić jakieś pliki i system już się nie uruchomi. Zalecamy raz na rok czyszczenie komputera w naszym serwisie.


<< Wymiana dysku HDD na SSD Nie strać pozycji w wyszu... >>