Poradniki
Znajdziesz tu artykuły dotyczące naprawy komputera i serwisu komputerów.

Naprawa komputera | podstawowe informacje

Dodane 2017-10-29


Naprawa komputera | podstawowe informacje

Omówienie podstawowych elementów komputera i najczęstszych usterek, które mogą skutecznie unieruchomić komputer i sprawić, że konieczna jest naprawa komputera.

Po czym rozpoznać, że nasz komputer nadaje się do naprawy?

Niektóre objawy są oczywiste, a niektóre potrafią występować tylko w określonych sytuacjach/warunkach. Rodzai komputerów jest mnóstwo, a dochodzą jeszcze telefony i tablety, których budowa poza wielkością niewiele się różnią od siebie. W każdym z nich jest procesor, płyta główna, pamięć RAM itd. Obserwacja pracy komputera pozwoli ustalić który element komputera lub oprogramowanie szwankuje.

Najczęstsze usterki komputera:

W sprawnym komputerze po podpięciu zasilania i włączeniu zasilacza na płycie głównej powinna zapalić się dioda informująca, że do płyty głównej jest doprowadzone napięcie. W przypadku gdy dioda nie zapala się jest to znak, że prawdopodobnie jest uszkodzony zasilacz lub płyta główna. Zdarza się jednak, że dioda się świeci, a mimo to po naciśnięciu włącznika wentylator na procesorze nie obraca się. W takich przypadkach również jest możliwe, że uszkodzeniu uległ zasilacz lub płyta główna. Aby się przekonać należy podpiąć sprawny zasilacz w celu sprawdzenia płyty głównej albo uruchomić zasilacz "na krótko" w celu jego sprawdzenia.
To płyta główna alarmuje o problemie. W instrukcji obsługi można zapoznać się z listą kodów w celu zdiagnozowania usterki. Niektóre płyty główne posiadają prosty wyświetlacz gdzie są wyświetlane kody błędów. Powodem takiej sytuacji najczęściej jest uszkodzona pamięć RAM lub CPU.
Możliwe że jest uszkodzona karta graficzna, ale warto w pierwszej kolejności sprawdzić czy przewód sygnałowy od monitora jest dobrze podpięty. Jeżeli to nie kwestia prawidłowego podłączenia, to pozostaje podmienić kartę graficzną lub użyć tej wbudowanej w płytę główną, aby włączyć grafikę zintegrowaną “IGD” trzeba w BIOS-ie zmienić ustawienia i zresetować komputer. Przewód od monitora powinien być wpięty do karty graficznej którą wybraliśmy w BIOSie.
Ten problem zazwyczaj pojawia się w momencie gdy uszkodzeniu ulega pamięć RAM lub dysk twardy. Może to być też spowodowane brakiem ważnych plików systemowych.
Może to oznaczać, że jakaś aplikacja, która uruchamia się w tle wykonuje jakieś działania lub się zawiesiła. Należy uruchomić komputer w trybie awaryjnym w celu sprawdzenia jakie aplikacje są uruchamiane przy starcie systemu i wyłączenie tej, która powoduje problem.
Możliwe, że poprzez niepoprawne wyłączenie komputera uszkodzeniu uległ jakiś istotny plik systemowy, lub plik potrzebny do poprawnego działania jakiejś aplikacji uruchamianej przy starcie systemu. Przeinstalowanie aplikacji zgłaszającej błąd, lub w najgorszym przypadku reinstalacja systemu powinna pomóc.
Nie należy usuwać plików znajdujących się w katalogu "windows" może to spowodować niepoprawne działąnie systemu, a nawet spowodować, że system się nie uruchomi wyświetlając błąd. Również stosowanie programów do czyszczenia systemu mogą usunąć "za dużo".

Wymiana dysku HDD na SSD >>